Ostrov z plastu. Siedmy kontinet na mape sveta

Veľký pacifický kôš, ako sa nazýva ostrov z plastu je rozlohou 32 krát väčší ako Slovensko a 2,5 krát väčší ako Francúzsko.

O tzv. „ostrove z plastu” v Tichom oceáne ste už určite počuli. Fakty, ktoré sa o Veľkom pacifickom koši ako je tiež nazývaný uvádzajú, sú mnohokrát nepresné a rôzne. Poďte sa snami pozrieť na reálne údaje o tomto fenoméne modernej doby, ako vznikol, kto ho objavil, kde sa nachádza a omnoho viac!

Veľký pacifický kôš

Veľký pacifický kôš (v angličtine Great Pacific Garbage Patch alebo Pacific Trash Vortex) ako sa nazýva ostrov z plastu je rozlohou 32 krát väčší ako Slovensko a 2,5 krát väčší ako Francúzsko. Je označovaný aj ako siedmy kontinent. Bohužiaľ nie ten prírodný ako sme kontinenty poznali doteraz, ale je to prvý ostrov, ktorý vytvoril človek v dôsledku svojej priemyselnej činnosti.

Prvé odhady o existencií plastového ostrova sa objavili už v roku 1988. Prvá správa o naozajstnej existencií tohto ostrova sa však dostala na svet až v roku 1997. Objavil ho oceánograf Charles J. Moore počas svojej plavby do Californie. Ostrov z plastu, ako ho môžeme označovať, sa nachádza v Tichom oceáne, medzi Californiou a Hawaiom.

Veľký pacifický kôš sa hromadí v tzv. gyre oceánu. Je to miesto, kde sa pod vplyvom rotácie zeme stretávajú morské prúdy a vytvárajú obrovský vír. Dôsledkom týchto pohybov je plastový odpad nasávaný k centru tohto víru, ktorého obvod je približne 22 000 kilometrov a má približne 1,6 milióna kilometrov štvorcových. Veľký pacifický kôš je síce najväčším plastovým ostrovom, no nie je jediným! Okrem neho sa v oceánoch nachádzajú ďalšie 4 obrovské plastové ložiská.

Odpad, ktorý sa tu nachádza, je tvorený prevažne z plastov. Okrem plastov sa tu nachádza aj sklo, či rôzne chemické zlúčeniny. Pýtate sa odkiaľ sa tu všetok tento odpad berie? Väčšina odpadu pochádza z pevniny, z veľkých firiem ale aj domácností. Do mora ho tiež vpúšťajú veľké lode plaviace sa cez oceán, vrátane tých rybárskych. Odhaduje sa, že Veľký pacifický kôš má hmotnosť až 80 000 ton (čo je pre predstavu až 500 najväčších komerčných lietadiel Boeing 747)  a siaha do hĺbky až 30 metrov (výška približne 10 poschodového paneláku)!

Vedci sa pôvodne domnievali, že ostrov je tvorený hlavne z mikroplastov, teda plastov menších ako 5 mm. Podľa najnovších výskumov vedcov však tvoria prevažnú časť plastového oceána najmä veľké kusy plastov. Tie sú produkované hlavne priemyselnou výrobou. Ak vás zaujíma odkiaľ sa tento plast berie a ktoré odvetvie ho produkuje najviac, prečítajte si náš predchádzajúci článok.

Veľkým problémom plastového ostrova je jeho poloha. Nachádza sa v medzinárodných vodách, preto sa k nemu nikto nehlási. Jeho likvidácia bude stáť stovky miliónov dolárov. Ak chcete vedieť o možných spôsoboch odstránenia plastového ostrovu, prečítajte si náš článok o mladom Holanďanovi, ktorý vynašiel neuveriteľný mechanizmus, ktorý dokáže Veľký pacifický kôš odstrániť!

 

Ak sa vám článok páčil, prosím zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

 

Pin It on Pinterest

Share This