Vyčistiť oceán? Žiadny problém pre vynález z Holandska

Keď mal Holanďan Boyan Slat 16 rokov, rozhodol sa vyčistiť oceán od plastov. Teraz, o 8 rokov neskôr, pláva vo vodách Tichého oceánu prototyp jeho vynálezu.

Príbeh ako z amerického filmu. Odohráva sa však v Holandsku a nie je to vymyslený scenár. Holanďan Boyan Slat sa vo svojich 16 rokoch rozhodol, že zbaví oceán plastov. Teraz, o 8 rokov neskôr, pláva vo vodách Tichého oceánu prototyp jeho vynálezu.

 

Kto je Boyan Slat?

Boyan Slat je mladík z Holandska, ktorý  vo svojich 16 rokoch riešil iné veci ako rovesníci. Rozhodol sa, že zbaví oceány plastov. Ako uvidíte neskôr, rozhodne to nebolo rozhodnutie, ktoré by si o pár dni, či týždňov rozmyslel. Pol roka venoval výskumu, aby pochopil všetko o znečisťovaní plastovým odpadom. Následne sa pustil do práce. Už o 2 roky neskôr o svojom nápade, „oceánskom vysávači”, prednášal na TedX konferencií v meste Delft v Holandsku. Jeho prejav si môžete pozrieť na videu vpravo, s českými titulkami. Dnes je to už 8 rokov, čo Boyan napĺňa svoju životnú misiu. 

Hoci niektorí vedci boli voči jeho objavu skeptickí, Boyan odišiel zo školy a pustil sa do práce. V roku 2013 spustil svoje projekt Ocean Cleanup. Crowdfundingovou kampaňou sa mu podarilo vyzbierať 2,2 milióna dolárov. Pridali sa ďalšie milióny od iných investorov.

Boyan Slat na konferecií TedX Delf

Ako to funguje?

Pasívny plávajúci systém, ktorý Slat vynašiel, funguje na princípe tzv. dvojitej steny. Dvojica veľkých plávajúcich sietí je umiestnená v oceáne, vo vode. Tieto siete slúžia na zachytávanie plastového odpadu. Siete sú pripevnené na veľkých plastových trubiciach, ktoré sa plavia po hladine oceánu. Aké ironické, však? V tomto prípade platí, že klin sa klinom vybíja. Podľa slov samotného Boyana, „Kto chce plasty loviť, musí sa ako plast plaviť”. Logiku to určite dáva.

Dvojica nepriepustných sietí bude vytvárať spodný prúd, ktorým sa ryby a živočíchy tomuto systému vyhnú. Niežeby mali možnosť na výber, vytváraný spodný prúd by im nemal umožniť zachytiť sa do siete. Systém  sa bude prirodzene plaviť po oceáne a zbierať tak plastový odpad.

Prvá verzia počítala s ukotvením systému k morskému dnu, avšak na základe výsledkov mnohých testovaní sa tím priklonil k heslu „Kto chce plasty loviť, musí sa ako plast plaviť”, a bolo ako finálne riešenie zvolené práve toto. Príčinou je, že systém veľkých plastových trubíc sa bude vo vode plaviť vďaka morským prúdom, vlnám a vetru podobne ako ostatné plasty. A práve preto, že sa plávajúci systém bude správať ako ostatné plasty, sa k nim Ocean Cleanup dostane bližšie a jeho účinnosť bude vyššia. Zachytené plasty sa následne z oceánu vylovia a prepravia loďou na pevninu, kde budú následne putovať na recykláciu.

Ak chcete vedieť ako tento systém funguje úplne detailne, pozrite si video popisujúce technológiu Ocean Cleanup  na konci článku. Video je v angličtine.

Šance na úspech

Systémy sa už aktívne testujú na morskej hladine a všetko nasvedčuje tomu, že tento systém by si s plastovým odpadom mal vedieť poradiť. Slatov tím prešiel za posledných 8 rokov dlhou cestou  a poradili si s nesmiernym počtom prekážok. Otázkou teda nie je, či bude systém úspešný, ale kedy sa ho podarí spustiť a začať aktívne zberať plasty. Podľa tímu Ocean Cleanup sa spustenie ostrej prevádzky odhaduje na rok 2020, podľa niektorých informácií by k tomu mohlo dôjsť už aj skôr. Systém Ocean Cleanup by mal za prvý rok svojej prevádzky dokázať odstrániť až 50% Veľkého pacifického koša! Niektorí odborníci sú skeptickí ako si systém poradí v drsných oceánskych podmienkach a ako sa s týmto systémom vysporiadajú mikroorganizmy a planktón. Ďalší otáznik visí nad mikroplastmi, ktoré sú podľa odborníkom veľmi malé nato, aby mohli byť systémom zachytené.

Viac o Veľkom pacifickom koši, teda o „ostrove z plastu” si môžete prečítať v tomto článku.

Odborníci však boli skeptickí už pred 6 rokmi, keď Boyan Slate o svojom nápade prednášal na konferencií TedX. Dnes tu máme prototypy, ktoré sú úspešne skúšané na hladine oceánov. Slatovi a jeho tímu môžeme teda len držať palce a o niekoľko rokov uvidíme či jeho projekt zachráni planétu. Dovtedy môžeme pristupovať zodpovednejšie k životnému prostrediu a obmedziť používanie plastov a plastových výrobkov na minimum. Aspoň bude mať Ocean Cleanup menej práce 🙂

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať so svojimi priateľmi. Teraz si pozrite video s geniálnym vynálezom Boyana Slata a jeho tímu Ocean Cleanup.

Technológia Ocean CleanUp

Pin It on Pinterest

Share This