Plasty v oceánoch. Prírodná katastrofa alebo mýtus?
Plasty boli vynájdené v 19. storočí, v snahe nahradiť žiadanú slonovinu a zachrániť tak populáciu vymierajúcich slonov! Čoskoro sa však zistilo, že plast je všestrannejší a lacnejší, ako ktorýkoľvek dovtedy známy materiál a stal sa prosperujúcim biznisom.
Morská korytnačka zamotaná v rybárskej sieti, veľryba so žalúdkom plným igelitových tašiek či mŕtva čajka na pláži so žalúdkom plným plastového odpadu. Každý rok more vyplaví stovky až tisícky živočíchov zamotaných do igelitov a odpadkov. Ročne zomiera až milión morských vtákov kvôli tomu, že sa do plastových odpadkov buď zamotajú alebo plasty zožerú a upchajú si tráviaci trakt. Podľa OSN ide o „planetárnu krízu”. V tomto článku sa dozviete niekoľko faktov, ktoré vás určite prekvapia!
Plastov bude v oceánoch do roku 2050 viac ako rýb! Je to environmentálna katastrofa, OSN ju dokonca nazýva „planetárnou krízou”. Už teraz pláva v oceánoch viac ako 250 000 ton plastového odpadu. Pritom niektoré plasty nás ľudí niekoľkokrát prežijú! Napríklad takej PET fľaši trvá až 450 rokov kým sa rozloží! Na svoju nezodpovednú činnosť dopláca aj človek. Až štyri pätiny pitnej vody totiž obsahujú mikroplasty.
Vo svetových oceánoch spolu pláva vyše 268 000 ton plastov. Ak by sme si to rozmenili na drobné, je to viac ako 5,2 biliónov plastových kúskov! Tieto čísla odzrkadľujú množstvo plastov plávajúcich na hladine oceánov. Niektoré štúdiá však odhadujú, že až 70% plastového odpadu skončí na morskom dne, aj viac ako 6000 metrov pod hladinou. Plasty sa dokonca objavili aj na najhlbšom mieste zemského povrchu – v 11 kilometrov hlbokej Mariánskej priekope, kde bola nájdená igelitová taška.
Plasty sa dokonca našli aj na tom najopustenejšom mieste na Zemi, v oblasti Tichého mora, Point Nemo. Vedci zistili, že vo vodách tu pláva až 26 kúskov plastu na meter štvorcový! Najbližšie obývanou oblasťou od Point Nema sú Veľkonočné ostrovy vo vzdialenosti 2700 km! Aj to svedčí o tom, ako znečistené sú naše moria a oceány. Najviac plastového odpadu pláva na severnej pologuli v severnej časti Tichého oceána, až 57%! Práve tam sa totiž nachádza obrovský „ostrov z plastu” nazývaný aj Veľký pacifický kôš. Viac o „ostrove z plastu” si môžete prečítať v tomto článku. Tento plastový ostrov bohužiaľ nie je jediný. Vo svetovom oceáne sú ďalšie 4 podobné ostrovy. Veľký pacifický kôš je však najväčší a najznámejší z nich, preto sa často používa ako symbol zamorenia oceánov plastovým odpadom.
Plast vo vynájdený v polovici minulého storočia. Od tej doby sa ho vyrobilo na celom svete celkom 8,3 miliardy ton! Čo je však alarmujúce je fakt, že až polovica z tohto množstva bola vyrobený za posledných 10 rokov!
Podľa odhadov sa recykluje len približne 9% celkovej produkcie plastov! Ďalších 12% sa spáli a zvyšných 79% plastového odpadu znečistí životné prostredie! Tieto priam až neuveriteľné čísla spôsobujú pre prírodu obrovské problémy.
V súčasnej dobe sa vyrobí približne 300 miliónov ton plastu za rok! Je to tak veľký počet, že recyklačné systémy jednoducho nestíhajú. Podľa odhadov bude do roku 2050 plávať v oceánoch viac plastov ako rýb!
Najväčšiu skupinu plastov, až 40% ročnej produkcie tvoria obalové materiály! Ďalších 20% tvoria materiály pre stavebníctvo, 17% tvoria spotrebiče, nábytok a lekárske prístroje, 10% automobilový priemysel a zvyšných 11% sa delí medzi elektroniku, športové a domáce potreby a poľnohospodárstvo.
Ako vidíte, plasty nie sú len nafúknutou bublinou ale vážnym problémom, ktorý sa týka každého jedného z nás. Neverím, žeby si niekto chcel pochutnať na rybe s mikroplastmi namiesto čierneho korenia. Preto prosím pri ďalšom nákupe v obchode zvážte, či na každý kúsok zeleniny potrebujete extra plastový sáčok a či váš nákup radšej neodnesiete v rukách, prípadne v kvalitnej ekologickej bavlnenej taške!
Ak bavlnenú ekologickú tašku ešte nemáte, pozrite si naše unikátne tašky #ajjachranimplanetu a dajte stop igelitkám!